Έξι μετάλλια για το “τριφύλλι”

Έξι μετάλλια για το Με την κατάκτηση έξι μεταλλίων ολοκληρώθηκε η παρουσία των αθλητών του Παναθηναϊκού στη 2η ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ρωμανός Αλυφαντής, ο οποίος ανέβηκε στο βάθρο δύο φορές. Ο 21χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμά του, τα 200μ. πρόσθιο, ενώ ήταν δεύτερος στα 200μ. μικτή ατομική.

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση και της Βασιλικής Τσαμπασιάν, η οποία κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια στα 50μ. και 200μ. ελεύθερο. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Στέλλα Μπούμη στα 200μ. ύπτιο, ενώ η Γεωργία Μανώλη κατέκτησε το τελευταίο μετάλλιο της δεύτερης ημέρας (χάλκινο) στα 200μ. ελεύθερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του Παναθηναϊκού στους χθεσινούς τελικούς: 50μ. ελεύθερο: Βασιλική Τσαμπασιάν (2η) 26.83, 200μ. μικτή: Ρωμανός Αλυφαντής (2ος) 2:04.85, 200μ. ύπτιο: Στέλλα Μπούμη (1η) 2:16.78, 200μ. πρόσθιο: Ρωμανός Αλυφαντής (1ος) 2:18.23, 100μ. πεταλούδα: Ιωάννα Κωνσταντίνου (8η) 1:04.94, 200μ. ελεύθερο: Βασιλική Τσαμπασιάν (2η) 2:02.85, Γεωργία Μανώλη (3η) 2:04.76, Στέλλα Στεφανή (7η) 2:09.87.