Ανατροπή νίκης!

Ανατροπή νίκης!Mεγάλη νίκη και μεγάλη ανατροπή μαζί για τον ΠΑΣ Γιάννινα χθες στην αναμέτρηση με τον Θρασύβουλο, με τους γηπεδούχους αν και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ εντούτοις επιδεικνύοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα και αγωνιστική πειθαρχία επικράτησαν στο τέλος 2-1 των εξαιρετικών αντιπάλων τους. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη αιφνιδίασε τους Ηπειρώτες και μόλις στο 6 απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ με δυνατό σουτ του Μπαριέντος. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων σφυροκοπώντας τους φιλοξενούμενους και αναζητώντας με κάθε τρόπο την ισοφάριση, στην οποία έφτασε τελικά στο 43 με πέναλτι του Σαϊτιώτη.

Την εσχάτη των ποινών κατελόγισε ο Πειραιώτης Αποστολίδης σε σπρώξιμο του Μπαριέντος στον Κοντογουλίδη.
Στην επανάληψη από τα πρώτα λεπτά έγινε φανερό ότι ο ΠΑΣ δεν θα χάσει τη νίκη. Και πράγματι, το γρήγορο γκολ στο 47’, με τον Σιλά να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από ασθενή απόκρουση του Κωστάκη σε σουτ του Γεωργιάδη έφτανε για να χαρίσει στους γηπεδούχους την πολύτιμη νίκη, με την οποία επέστρεψαν στις επιτυχίες.

Ο Θρασύβουλος δεν ήταν κακός, το αντίθετο μάλιστα. Οι παίκτες του ήταν ανταγωνιστικοί και απείλησαν την εστία του Ζαφειρόπουλου, ο οποίος όμως όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί που έπρεπε. Ο Τσιώλης φρέσκαρε όσο μπορούσε την επίθεσή του, αλλά τα αμυντικά κενά στοίχισαν στην ομάδα του, «πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στο μέλλον όπως χαρακτηριστικά είπε», στο τέλος του αγώνα. Ο Χατζάρας από την άλλη όπως δήλωσε κιόλας στη συνέντευξη Τύπου ρίσκαρε στην αρχή με το φουλ επίθεση σύστημα που παρέταξε, στη συνέχεια όμως διόρθωσε τα πράγματα και ο ΠΑΣ έφτασε στη σημαντική αυτή νίκη.

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ 0-2

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…

Μόλις δεκατρία λεπτά (για την ακρίβεια δύο!) κράτησε το χθεσινό παιχνίδι του Αγίου Δημητρίου με το Αιγάλεω στο Μπαχράμι. Τόσο χρειάστηκαν οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου να πετύχουν δύο τέρματα και να τελειώσουν ουσιαστικά ένα παιχνίδι που είχε έντονη τη μυρωδιά αθηναϊκής κόντρας παλαιότερων ετών. Οι κερκίδες ήταν γεμάτες, ενώ υπήρχαν και οπαδοί (και μάλιστα ιδιαίτερα εκδηλωτικοί) και των φιλοξενούμενων, ενώ δεν έλειψε και η ένταση, χωρίς ωστόσο να ξεφύγει από τα όρια.

Καθάρισαν το ματς πριν ξεκινήσει!

Μπαίνοντας πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να τελειώσουν το ματς. Συγκεκριμένα, αρχικά στο 12’ ο Χρυσάφης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τουρνάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ένα λεπτό αργότερα (13’) ο Τουρνάς έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Συρίγο να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Χρυσάφης, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι αρχικά προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ και στη συνέχεια να φανούν απειλητικοί. Αυτό έγινε στο 24’, με τον Διαμαντή να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ. H τελευταία ευκαιρία πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ήταν και πάλι για τον Άγιο Δημήτριο, με τους Ζαΐμι και Γιαννιτσανάκη να μην εκμεταλλεύονται κεφαλιά-γύρισμα του Συρίγου σε κόρνερ του Πέτκοβιτς.

Λίγες οι φάσεις στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά, καθώς οι γηπεδούχοι πίεζαν και οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί στις αντεπιθέσεις, όμως έλειπαν οι μεγάλες φάσεις. Η μεγαλύτερη χάθηκε για το Αιγάλεω στις καθυστερήσεις, με τον Χρυσάφη να νικιέται σε σουτ που επιχείρησε, πρώτα από τον Θέμελη κι εν συνεχεία από το οριζόντιο δοκάρι.

Χατζηνικολάου: «Έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας»

Ικανοποιημένος από τη νίκη ο τεχνικός του Αιγάλεω, Γιάννης Χατζηνικολάου, τόνισε: «Ευτυχήσαμε να κοντρολάρουμε καλά το παιχνίδι, να κάνουμε κάποιες καλές στιγμές για γκολ και μέσα από αυτές πετύχαμε το 2-0. Δεν κάναμε κάτι σπουδαίο, απλώς το αυτονόητο. Πήραμε τρεις βαθμούς. Χρειαζόμαστε πολλή δουλειά κι έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας». Από την πλευρά του, ο προπονητής του Αγίου Δημητρίου, Νίκος Παντέλης, σημείωσε: «Ξεκινήσαμε με δυο γκολ στην πλάτη από το πουθενά. Από μια στημένη φάση κι ένα πέναλτι. Πρέπει να ανασυνταχθούμε και αυτούς τους βαθμούς που χάσαμε να τους πάρουμε εκτός έδρας».

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 0-0

Κι έζησαν αυτοί καλά…

Για τον Ηλυσιακό η χθεσινή «λευκή» ισοπαλία σήμαινε τον πρώτο του βαθμό. Άρα, όπως είπε κι ο Γεωργαμλής, «μπράβο στα παιδιά, έχω μόνο τέσσερις μέρες στην ομάδα». Για τον Εθνικό, πάλι, ένα μη αρνητικό – για εκτός έδρας παιχνίδι – αποτέλεσμα (παρά το «πάλι είχαμε τις ευκαιρίες, αλλά δεν πήραμε τη νίκη» του Γκουλή). Άρα κι εδώ, εντάξει. Συμπέρασμα; Ο μοναδικός που πρέπει να «χαλάστηκε» ήταν ο… Ράινερ Μάουρερ, που βρέθηκε στου Ζωγράφου. Προφανώς, για να τσεκάρει (ζήτησε απ’ τους δημοσιογράφους τα ονόματα των παικτών, κράτησε και σημειώσεις), αλλά δύσκολο να κατέληξε σε συμπέρασμα, καθώς… μετριότης, μετριοτήτων, τα πάντα μετριότης! Ειδικά στο α’ μέρος. Μαρτύριο σκέτο!

Αμφότεροι με 4-3-3 και ρόμβο στην επίθεση, αλλά ο μεν Ηλυσιακός να μην μπορεί, ο δε Εθνικός να τα περιμένει (σχεδόν) όλα απ’ τον Φαρινόλα (σουτ άουτ στο 13’, πλασέ στην αγκαλιά του Βενιαμίν στο 18’). Στην επανάληψη κάτι κινήθηκε. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πιο ψηλά, βοήθησε και ο Χώνος (αντί του τραυματία Κάμπα) από αριστερά, άνοιξε το παιχνίδι, βγήκαν φάσεις. Κυρίως (και πάλι) για τον Εθνικό, που έπεσε, όμως, πάνω στον Βενιαμίν! Με… τάκλιν «έβγαλε» το τετ-α-τετ με τον Κρητικό (64’), στο… Θεό «πέταξε», για να στείλει την μπάλα στο δοκάρι του (και όχι μέσα) στο βολέ του Καραμαλίκη (77’).

Βάλτε και τις φωνές Γκουλή για την ακύρωση ενός γκολ του Καραμαλίκη στο φινάλε ως οφσάιντ, ιδού γιατί, κατά τον Κρητικό, «το αποτέλεσμα μας αδικεί». Είχε και ο Ηλυσιακός, βέβαια, το… δοκαράκι του (70’, κεφαλιά Μαρκομιχάλη από φάουλ Παπαδημητρίου), δίχως τα «στημένα», όμως, λίγα πράγματα. Το ’πε και ο Τσεμπερίδης: «Έχουμε πολλή δουλειά…».
– 550 εισιτήρια, 7.550 ευρώ εισπράξεις.

Όρθιος ο Ολυμπιακός Βόλου, 2-2 στον Εύοσμο

ΜΕ έναν πολύτιμο βαθμό έφυγε από τον Εύοσμο ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος απέσπασε ισσοπαλία 2-2 από τον Αγροτικό Αστέρα έπειτα από πολύ καλό ματς. Η ομάδα του Κώστα Σταματίου έδειξε χαρακτήρα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να «απαντήσει» και να αντεπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων, που πάντως προηγήθηκαν στο 23’ με κεφαλιά του Μπάρμπα. Στο τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο, η βολιώτικη ομάδα έφτασε στην ισοφάριση με προβολή του Βέρμπη έπειτα από απόκρουση του Καραβελίδη σε σουτ του Μίτροφ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη μπήκαν δυνατά και στο 49’ επανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ. Σκόρερ ήταν ο Σουλτανίδης με αριστερό γυριστό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 60’ έφεραν ξανά το ματς στα ίσα όταν ο Περέιρα βρήκε τον Χαϊκάλη στην περιοχή και εκείνος με σουτ, διαμόρφωσε το 2-2. Το αποτέλεσμα αυτό έμελλε να είναι και το τελικό μιας και ο τερματοφύλακας Κοντοβάς πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση στην κεφαλιά – ψαράκι του Αθανασιάδη στο 88’.

Ο Αμανατίδης δήλωσε μετά το τέλος της συνάντησης: «Ήμασταν άτυχοι στη φάση του 1-1, καθώς δεχθήκαμε γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Όμως και το δεύτερο τέρμα, προήλθε από αδράνεια της άμυνας». Από την άλλη, ο Σταματίου είπε: «Ο βαθμός θα μας τονώσει ψυχολογικά. Όμως, το στρες παραμένει κι αυτό είναι κακό. Η ομάδα αξίζει προστασίας, αλλά και πίστωσης χρόνου».