Safety… Χάμιλτον

Επιμέλεια: Στάθης Μασκαλίδης

Safety… ΧάμιλτονΜε την ίδια σιγουριά που το αυτοκίνητο ασφαλείας οδήγησε τα μονοθέσια στο μεγαλύτερο διάστημα του ιαπωνικού Grand Prix, μέσα στη… λίμνη του Φούτζι, ο Λιούις Χάμιλτον πλησιάζει τον τίτλο στην παρθενική του χρονιά στην F1! Ο 22χρονος rookie επιβίωσε από τη χθεσινή… πλημμύρα, αντικρίζοντας πρώτος την καρό σημαία, σ’ έναν αγώνα που εκκίνησε ουσιαστικά από το 19ο γύρο, αφού μέχρι εκείνο το σημείο το safety car έμεινε στην πίστα, λόγω της δυνατής βροχής. Πλέον, ο Βρετανός αύξησε τη διαφορά του στο Πρωτάθλημα από τον ομόσταβλό του, Φερνάντο Αλόνσο, στους 12 βαθμούς, την οποία θα πρέπει να υπερασπιστεί στα εναπομείναντα δύο GP, σε Κίνα και Βραζιλία.

Καταστροφικό το απόγευμα για τον παγκόσμιο πρωταθλητή, που είχε έξοδο στον 42ο γύρο και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει, δυσκολεύοντας αφάνταστα την προσπάθειά του για το three-peat. Στο τέλος σώθηκε η παρτίδα για τη Ferrari, που προδόθηκε από την απόφασή της να ξεκινήσει με ελαστικά για κανονική βροχή. Το λάθος διορθώθηκε στο 2ο γύρο, αλλά είχε χαθεί πολύτιμο έδαφος. Παρ’ όλα αυτά, ο Κίμι Ράικονεν μπόρεσε να τερματίσει τρίτος και να διατηρήσει τις μαθηματικές του ελπίδες για τον τίτλο, ενώ ο Μάσα κατετάγη έκτος, θέση που κέρδισε στην τελευταία στροφή, προσπερνώντας τον Ρόμπερτ Κιούμπιτσα μετά από συναρπαστική μάχη.

Πανηγύρια στη Renault, για το πρώτο βάθρο της φετινής χρονιάς, με τον Χάικι Κοβαλάινεν να ολοκληρώνει τον αγώνα στη δεύτερη θέση, παρά την πίεση του Ράικονεν, ενώ πέμπτος ήταν ο Τζιανκάρλο Φιζικέλα, που είχε μπροστά του τον Ντέιβιντ Κούλθαρντ.

Από τον παράδεισο στην κόλαση «ταξίδεψαν» Red Bull και Toro Rosso. Αν και το μεγαλύτερο μέρος του χθεσινού Grand Prix ήταν ονειρεμένο για τα «αδελφάκια», στο τέλος έγινε εφιάλτης. Στον 47ο γύρο και την ώρα που ο Μαρκ Ουέμπερ ήταν δεύτερος και ο Σεμπάστιαν Βέτελ τρίτος και το αυτοκίνητο ασφαλείας βρισκόταν στην πίστα, ο Γερμανός έπεσε πάνω στον Αυστραλό και αμφότεροι αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν!

Η δεύτερη ψυχρολουσία ήρθε μετά το τέλος του αγώνα, όταν ο Βιταντόνιο Λιούτζι, που τερμάτισε όγδοος, δέχθηκε ποινή 25 δευτερολέπτων, με αποτέλεσμα τη θέση του στην πρώτη οκτάδα να πάρει ο ένατος Άντριαν Σούτιλ και να χαρίσει στη Spyker τον πρώτο της βαθμό στο Πρωτάθλημα!