Τέλος εποχής

Επιμέλεια: Τάσος Γιαμάς

Ένας από τους καλύτερους, αν όχι ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών, ο Πελέ, αποχωρεί σαν σήμερα το 1977 από την ενεργό δράση, σε ηλικία 37 ετών. Προς τιμή του διεξάγεται φιλικό παιχνίδι στο στάδιο «Τζάιαντς» της Νέας Υόρκης, ανάμεσα στη Σάντος και τον Κόσμο, το οποίο παρακολουθούν 75.646 θεατές, ανάμεσά τους ο πατέρας του και η σύζυγός του, ενώ μεταδίδεται τηλεοπτικά σε ολόκληρο τον κόσμο.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Πελέ έβγαλε ένα μικρό λόγο, όπου ζήτησε από το πλήθος να πει τρεις φορές μαζί του τη λέξη «αγάπη». Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε με τα χρώματα της ομάδας της Νέας Υόρκης και στην επανάληψη με τη Σάντος. Ο Ρεϊνάντο πέτυχε το πρώτο γκολ για τη βραζιλιάνικη ομάδα, στέλνοντας με πλασέ στα δίχτυα την μπάλα η οποία προηγουμένως είχε βρει το δοκάρι. Ο Πελέ πέτυχε στη συνέχεια το τελευταίο γκολ της καριέρας του, εκτελώντας φάουλ, ξεγελώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο ημίχρονο, ο Κόσμος ανακοίνωσε ότι αποσύρει τη φανέλα με το Νο 10, την οποία φορούσε και ο Πελέ την έδωσε στον πατέρα του. Στην επανάληψη ο Μίφλιν σκόραρε για τους γηπεδούχους, που πήραν τη νίκη με 2-1. Στη διάρκεια της σπουδαίας καριέρας του ο Πελέ έπαιξε σε 1.363 αγώνες και πέτυχε 1.281 γκολ.

1905
Ιδρύεται η Γαλατασαράι, μια από τις τρεις «μεγάλες» ομάδες της Τουρκίας. Γνώρισε τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της το 2000, όταν έγινε η πρώτη -και μοναδική μέχρι τώρα- ομάδα από τη χώρα της που κατέκτησε ευρωπαϊκό τίτλο, το Κύπελλο UEFA. Έχει κατακτήσει επίσης 16 Πρωταθλήματα και 14 Κύπελλα Τουρκίας. Χρώματά της είναι το κίτρινο και το κόκκινο και έδρα της το «Αλί Σαμί Γεν» (23.785 θεατές).

1995
Ο Ερίκ Καντονά επιστρέφει στους αγώνες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά την τιμωρία που του επιβλήθηκε γιατί χτύπησε εν ψυχρώ τον οπαδό της Κρίσταλ Πάλας, Μάθιου Σίμονς, στον αγώνα των δύο ομάδων στο «Σέλχαρστ Παρκ» στις 25 Ιανουαρίου. Χτύπησε τον Σίμονς που τον προκάλεσε όταν αποχωρούσε εκνευρισμένος από το γήπεδο, μετά την αποβολή του επειδή είχε χτυπήσει τον αμυντικό των γηπεδούχων, Ρίτσαρντ Σόου. Ο Καντονά καταδικάστηκε σε φυλάκιση δύο εβδομάδων, όμως η απόφαση ανατράπηκε έπειτα από έφεσή του και μετατράπηκε σε 120 ώρες κοινωνική εργασία. Ο Γάλλος επιθετικός, που γεννήθηκε στις 24 Μαΐου 1966, αγωνίστηκε στους «κόκκινους διαβόλους» από το 1992 μέχρι το 1997 και αναδείχθηκε σε αναμφισβήτητο ηγέτης τους.

1997
Ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο της Γιουβέντους πετυχαίνει μόλις στο 20ό δευτερόλεπτο το πρώτο γκολ της ομάδας του στον αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σημειώνοντας έτσι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ. Την περίοδο εκείνη (1997-1998) πέτυχε 10 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και ήταν ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης.